צילום תרמי מתבצע באמצעות מצלמה תרמית, העושה שימוש במקלט גלי אינפרא אדום כדי לאתר את מקור הרטיבות באזור הנבדק. הצילום התרמי מספק תמונה חזותית הכוללת צבעים הממחישים הפרשי טמפרטורה בנקודת הבדיקה.הצילום התרמי מהווה כלי עזר משמעותי להליך איתור מקור הנזילה או הרטיבות, בעיקר כאשר מדובר בבעיות איטום מורכבות, בהם קיימות אפשרויות אחדות לנזילה.

צילום תמוגרפי

בעיה שכיחה למדי בבתים פרטיים היא בעיית נזילות ורטיבות, שבגינן יש להזמין מהנדס מומחה לליקויי בנייה. בחורף יש לטפל, בנוסף, גם בעניין איטום הדירה. בביקורו, יכול המהנדס לתת מענה לבעיית הנזילה, רטיבות ואיטום הדירה. לעיתים מזומנות, טיפול מקצועי של מומחה כזה תמנע תיקונים מיותרים, שבירת ריקות והחלפת צנרת, רק כדי לגלות שהעניין עוד לא נפתר. מהנדס כזה גם משתמש בכלים ייעודיים למציאת פתרון מתאים לבעיות כאלו. מדובר באיש מקצוע עם ידע טכני רב וניסיון מרשים בפתירת בעיות רטיבות ונזילות בבתים פרטיים.

מצלמות תרמיות ממפות את האזור המצולם ומחלקות אותו לאזורים עם מפת טמפרטורה. כאשר מבחינים בטמפרטורה גבוהה או נמוכה מטמפרטורת הרקע, ניתן להסיק לגבי בעיה כלשהי. כאשר הטמפרטורה גבוהה מדובר בנזילת מים מצנרת מים חמים, ולהפך כאשר הטמפרטורה היא נמוכה.

יצוין שהפרשי טמפרטורות גבוהים אינם תמיד מעידים על נזילה או חדירת רטיבות, ועל כן נדרשים ניסיון ומיומנות של מומחה בדק בית שינתח את הצילומים כהלכה.

צילום תרמי מתבצע באמצעות מצלמה תרמית, העושה שימוש במקלט גלי אינפרא אדום כדי לאתר את מקור הרטיבות באזור הנבדק. הצילום התרמי מספק תמונה חזותית הכוללת צבעים הממחישים הפרשי טמפרטורה בנקודת הבדיקה.

הצילום התרמי מהווה כלי עזר משמעותי להליך איתור מקור הנזילה או הרטיבות, בעיקר כאשר מדובר בבעיות איטום מורכבות, בהם קיימות אפשרויות אחדות לנזילה.

האם מומלץ לבצע צילום תרמוגרפי לאיתור נזילות במבנה?

השתמשו במצלמה תרמית כאשר אתם מזהים רטיבות ברצפה או בקיר. לעתים הרטיבות סמויה מין העין – נסתרת. צילום תרמי מאפשר זיהוי של מקום הנזילה בדיוק רב, באמצעות פענוח התמונה על-ידי טכנאי מומחה. זוהי תמונה המוצגת בפלטה של צבעים בספקטרום הצבעים הנראה (בין כחול לאדום), כאשר אדום מציין טמפרטורה גבוהה וכחול מציין טמפרטורה נמוכה.

אם גילינו נזילה בקירה הבית, יש לצלם את הקיר הפגוע מפנים הבית ומחוצה לו. מצלמה תרמוגרפית פועלת עם חיישן אינפרא אדום המסוגל למדוד קור וחום. צילום פנים וחוץ מייצר לנו מפה המסייעת לנו ללמוד אודות מקור הבעיה ומיקומה. המצלמה רואה דברים שעין אנושית בלתי מזוינת אינה מסוגלת לקלוט, כגון סדקים או חריצים קטנים, המהווים דרך מעבר למים, וכך נוצרים הנזקים אותם אנו כה מעוניינים למנוע.

המצלמה התרמית שימשה בעבר בעבודות אינסטלציה שונות, אולם כיום ניתן למצוא אותה גם בעבודות איתור נזילות.

לאחר שבוצע צילום מחוץ הבית ובתוכו, נוצרה המפה המבוקשת המצביעה על מקור הנזילה המדויק. המפה והדו”ח המופק בעקבותיה מאפשר יצירת תכנית ייעודית שתסייע בתקיפת הבעיה ובפתירה. נתונים אלו מייתרים את הצורך במשחקי ניחושים אודות מיקום הבעיה, וכך ניתן להכין תכנית עבודה מדויקת שתחסוך עבורנו שבירה מיותרת של קירות או החלפה של הצנרת ללא כל תועלת.

ניתן להבין שמצלמה תרמית משמשת גם לאיתור נזילות, וכנראה מאפשרת את הדרך הנכונה ביותר לגשת למשימה. מצלמה מתקדמת זו מאפשרת לנו הבנה ברורה של מקורה הבעיה ודרך הטיפול בה. כאשר ברשותנו נתונים מדויקים, ניתן ליישם תכנית עבודה לאיטום הקיר למשך שנים ארוכות ומחוסרות דאגה.

לחצו כאן בחזרה לעמוד הראשי

מאמרים שכדאי לקרוא...